Strumykowa 1, 58-200 Dzierżoniów

+48 74 645 05 40

Bezpieczne wakacje bez alkoholu

Archiwa

W tym roku, tak jak w poprzednich latach razem z Urzędem Miasta oraz Młodzieżowym Centrum Kariery w  Dzierżoniowie zorganizowaliśmy „Bezpieczne wakacje bez alkoholu”. Jest to projekt, który ma na celu wsparcie młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 18 lat, a chciałaby podjąć prace. Jego celem nie jest jednak jedynie danie możliwości zatrudnienia, ale przede wszystkim edukacja, wsparcie i profilaktyka uzależnień.

Oto co o projekcie mówi Joanna Kosowska  – doradca zawodowy  Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżoniowie:

               „Wielu młodych ludzi podejmuje wakacyjne prace. Jedni zbierają owoce, drudzy pomagają w ogrodach i na budowach a jeszcze inni rozdają ulotki. Jednak młodzież, która nie ukończyła 18 lat ma ograniczone możliwości zatrudnienia. Właśnie naprzeciw takim osobom wychodzi Młodzieżowe Centrum Kariery OHP z Dzierżoniowa. Już od wielu lat razem z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Urzędem Miasta w Dzierżoniowie organizuje wakacyjne zatrudnienie pod hasłem „Bezpieczne wakacje bez alkoholu”

W lipcu i sierpniu pracę otrzyma 20 osób. Swoją przygodę z pierwszym zatrudnieniem właśnie ukończyła pierwsza dziesiątka młodych ludzi. Do ich obowiązków należało dbanie o tereny zielone, prace porządkowe w hotelu, pomoc w kuchni, wydawanie posiłków, zdarzały się również lekkie prace renowacyjne. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem opiekunów, którymi byli pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pracę zaczynali punktualnie o godz. 8.00, a kończyli około 13.00, później mogli skorzystać z darmowego wejścia na basen odkryty i siłownię. Oprócz typowych prac fizycznych jakie wykonywali, musieli również popracować intelektualnie, uczestniczyli bowiem w warsztatach z profilaktyki uzależnień. Poruszane były tematy z przyczyn i mechanizmów powstawania uzależnień, ich objawów i skutków. Próbowali rozpoznawać i nazywać swoje emocje ale także zapoznali się z technikami radzenia sobie ze stresem i bycia asertywnym. Pracownice Młodzieżowego Centrum Kariery zaprosiły do ośrodka Pana Piotra Policzkiewicza pielęgniarza, który przeszkolił młodzież z udzielania pierwszej pomocy. Lekcja była bardzo cenna i praktyczna. Młodzi ludzie mogli na fantomie przećwiczyć masaż serca ale również dowiedzieć się jak używać defibrylatora, który jest dostępny w różnych instytucjach na terenie miasta.

Młodzież, która ukończyła pierwszy miesiąc pracy jest zadowolona z podjętej decyzji.  Wielu z nich deklaruje chęć podjęcia pracy za rok. Najważniejsze jest to, że zdobyli doświadczenie i nowe umiejętności co jest rzeczą bezcenną a dodatkowo otrzymali za swoją pracę wynagrodzenie, które było ich pierwszymi samodzielnie zarobionymi pieniędzmi.

 Wszystkim życzymy zasłużonego wypoczynku w dalszej części wakacji a grupie, która rozpoczęła przygodę z pracą powodzenia w sierpniu.”

Skip to content