Strumykowa 1, 58-200 Dzierżoniów

+48 74 645 05 40

Wakacje na trzeźwo 2023

Archiwa

W lipcu i sierpniu prowadzony jest projekt: WAKACJE — BEZ UŻYWEK — BEZ TELEFONU — BEZ KOMPUTERA, CZYLI LATO Z OHP.

Joanna Kosowska- doradca zawodowy MCK OHP w Dzierżoniowie tak mówi o tegorocznym projekcie:

           “Świat i postęp cywilizacyjny powoduje, że coraz częściej młodzi ludzie uzależniają się biologicznie, czyli od różnych substancji, ale także behawioralnie od różnych czynności i zachowań. Mówiąc wprost, trudno jest młodego człowieka odciągnąć od telefonu czy komputera. Dlatego od wielu lat Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta w Dzierżoniowie przy współpracy Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżoniowie organizuje projekt „Bezpieczne wakacje- bez alkoholu”.

Młodzi mieszkańcy Dzierżoniowa mają możliwość w okresie letnim podjąć zatrudnienie na stanowisku pracownik gospodarczo-porządkowy. Prace polegają najczęściej na plewieniu, myciu podłóg na obiekcie hotelowym, zmianie pościeli, pomocy w nakrywaniu stołów i roznoszeniu posiłków, porządkowaniu basenu odkrytego itp. Oczywiście za swoją pracę dostają wynagrodzenie, ale najważniejszym celem tego projektu jest wyposażenie  młodzieży w wiedzę, czym są uzależnienia i jak nie wpaść w ich sidła. Dlatego 10-osobowa grupa młodych ludzi oprócz pracy, bierze udział w zajęciach profilaktycznych, na których to poruszane są tematy z zakresu przyczyn mechanizmów i skutków uzależnień.

Zdobywają wiedzę jak rozpoznawać emocje oraz uczą się technik asertywnego komunikowania a przede wszystkim odmawiania w sytuacjach zetknięcia się z używkami i propozycją ich zażycia.

 Nieocenione, w mniemaniu uczestników projektu, było szkolenie z pierwszej pomocy. Dzięki uprzejmości Pana Piotra Policzkiewicza, który oddelegował na spotkanie swój zespół ratowniczy, młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat zasad zachowania oraz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Ponieważ teoria to za mało, aby poradzić sobie w takich trudnych sytuacjach, Pani Magdalena i Pan Marek zaangażowali uczestników do przećwiczenia na fantomie masażu serca a na sobie nawzajem ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Wszyscy byli bardzo wdzięczni zespołowi pogotowia ratunkowego „Medyk”, za poświęcony czas i garść wiedzy teoretycznej i praktycznej.

            Jeśli już mowa o podziękowaniach to chcemy również wspomnieć o pomocy Straży Miejskiej w Dzierżoniowie, która to użyczyła na zajęcia z uzależnień alkogogle. Celem wykorzystania tego urządzenia było zademonstrowanie młodzieży, jak alkohol upośledza zmysły i ogranicza pole manewru i funkcjonowania.

            Wszystkim zaangażowanym w projekt serdecznie dziękujemy. A na relacje ze szkoleń zapraszamy na Facebooka Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżoniowie: https://fb.watch/lW5ixCsMij/”

Foto: Joanna Kosowska- doradca zawodowy MCK OHP w Dzierżoniowie, na zdjęciach młodzież w trakcie szkolenia z pierwszej pomocy.

Realizacja zadania współfinansowana jest ze środków otrzymanych z Gminy Miejskiej Dzierżoniów w ramach Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywana problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla Gminy Miejskiej Dzierżoniów na lata 2023-2025.

Skip to content