Strumykowa 1, 58-200 Dzierżoniów

+48 74 645 05 40

Sowiogórski Tour – Wyniki !

Archiwa

W miniony weekend w naszym powiecie odbyły się zawody kolarskie Sowiogórski Tour.

Podczas pierwszej, deszczowej odsłony trzeciej już edycji Sowiogórski Tour rozegrane zostały wyścigi dla kategorii młodzik, juniorka młodsza, junior, juniorka, kobiety open oraz amator. Mimo niesprzyjającej pogody, w każdej z tych grup od startu zawodniczki i zawodnicy narzucali wysokie tempo.

Interwałowa runda sprawiła, że peleton się rwał i dzielił na mniejsze grupki. Jedynie w juniorkach, które do pokonania miały 65,25 km, finisz rozegrany został ze sporych rozmiarów grupy zasadniczej i zakończył się zwycięstwem Malwiny Mul (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska), która ma znakomity sezon. Drugie miejsce wywalczyła Natliia Safroniuk, reprezentantka Ukrainy, a trzecie – Anna Lipieta (MLKS Wieluń). Wśród juniorek młodszych na mecie pierwsza, po pokonaniu 21,75 km, zameldowała się Adrianna Bryk (Kolarski Klub Sportowy Gostyń), druga Zofia Jakubowska (UKS Kolarz Nadarzyn), a trzecia – Paulina Lipieta (MLKS Wieluń).

Zawodniczki kategorii kobiety open, z ubiegłoroczną triumfatorką, Dorotą Przęzak z Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific-Nestlé Fitness, miały do przejechania aż 101 km. Szybko uformowała się najpierw pięcio-, a później 4-osobowa ucieczka, w której do końca jechały Nikola Bajgerová, Agata Flis (niezreszona), Dorota i Alicja Ulatowska (LK UKS Pszczyna). W połowie ostatniej rundy Nikola zaatakowała na podjeździe, decydując się na samotny odjazd. Jej tempa pozostałe zawodniczki z ucieczki nie wytrzymały. Czeszka, od sierpnia reprezentująca barwy Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław, solo wjechała na metę, wypracowując przed jutrzejszym etapem aż 31 sekund przewagi przed Przęzak i trzecią Alicją Ulatowską.

Wśród juniorów, którzy do pokonania mieli taki sam dystans jak zawodniczki elity, najszybszy był Franciszek Kaczorowski (UKS Copernicus Toruń), który na metę wpadł z czasem 2:33,49 (średnia 39,59 km/h). Drugi był jego teamowy kolega Szymon Wiśniewski, a trzeci – Igor Włodarczyk z ALKS Stal Grudziądz Ocetix Iglotex. Juniorzy młodsi rywalizowali na dystansie 72,5 km, którego zwycięzcą okazał się Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team). Drugie miejsce dla Aleksandra Kasprowicza (ALKS Stal Grudziądz), a trzecie dla Mikołaja Langera (Warszawski Klub Kolarski).

Na koniec, na dystansie 36,25 km, rozegrany został wyścig amatorów, wśród których najszybszy okazał się Marcin Małas (AZS Politechnika Gdańska/Oponeo.pl), który na metę wjechał przed Marcinem Fiołką (Fiołka Trans) i Pawłem Pacem (niezrzeszonym).

W niedzielę rano amatorzy i młodzicy oraz juniorka młodsza rywalizować będą, podobnie jak pozostałe kategorie, w 17-kilometrowym wyścigu ze startu wspólnego ze startem w Dzierżoniowie, a metą na Przełęczy Woliborskiej. Dla trzech pierwszych grup zawodników zamknie on zmagania w Sowiogórski Tour. Natomiast zawodniczki i zawodnicy kategorii junior, juniorka i kobiety open zamkną sowiogórską etapówkę jeszcze jedną odsłoną – popołudniową jazdą na czas po uliczkach wokół dzierżoniowskiego rynku.

W niedzielę w ramach Sowiogórski Tour rozegrane zostały dwa etapy – 17-kilometrowy wyścig ze startu wspólnego z metą na Przełęczy Woliborskiej oraz 3-kilometrowa czasówka po uliczkach wokół dzierżoniowskiego Rynku. Liderką klasyfikacji generalną w kategorii kobiety open została Nikola Bajgerová debiutująca w tym wyścigu w barwach Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław. 

Warto podkreślić, że wśród pań na metę na Przełęczy Woliborskiej jako druga wjechała juniorka Malwina Mul (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska), która finalnie zdominowała klasyfikację końcową w swojej grupie wiekowej.

Po drugim etapie rywalizację zakończyli młodzicy i juniorki młodsze. W tej drugiej kategorii liderką klasyfikacji generalnej została Paulina Lipieta (MLKS Wieluń). Bez niespodzianek w najmłodszej grupie wiekowej, w której rywalizację zdominował znakomity Mikołaj Legieć, triumfator rozegranego niedawno Tour de Pologne Junior.  

Najszybszym juniorem sowiogórskiej etapówki po rozegranej po południu czasówce okazał się Filip Gruszczyński (Grupa Kolarska Gliwice), pierwszy również na mecie II etapu. W kategorii junior młodszy wątpliwości co do swojej dyspozycji nie pozostawił rywalom Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team), który wygrał wszystkie trzy odsłony tegorocznej edycji Sowiogórski Tour i klasyfikację generalną. 

Wsparcie władz miasta, gminy i powiatu, a także sponsorów i służb, w tym policji, pozwala planować na przyszły rok dodatkowy królewski etap. – Niewątpliwie atrakcyjna byłaby trasa Kamionki-Przełęcz Jugowska-Sokolec-Rzeczka-Walim lub z Pieszyc do Walima, dalej Glinno i Michałkowa, rundą górskich mistrzostw Polski, tyle że z metą w Dzierżoniowie – mówi Mariusz Mazur, dyrektor wyścigu.

– Deszcz usiłował nam przeszkodzić w rozegraniu wyścigu, w efekcie chyba sprawił, że będzie to niezapomniana edycja – podsumowuje tegoroczny Sowiogórski Tour. – Cieszę się, że obyło się bez poważniejszych kraks, były dwa drobne incydenty na pierwszym i drugim etapie, ale bez większych konsekwencji. Mam nadzieję, że start w naszej etapówce pozwolił zawodnikom sprawdzić dyspozycję przed górskimi szosowymi mistrzostwami Polski. Chciałbym także podziękować policji, strażakom, zabezpieczeniu technicznemu, wolontariuszom i sędziom za sprawne przeprowadzenie wyścigu, a także władzom miasta, gminy i powiatu oraz sponsorom za wsparcie.

Paulina Brzeźna-Bentkowska | trenerka Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław

Bardzo się cieszymy, że pierwszym wyścigiem Nikoli Bajgerovej w naszych barwach był Sowiogórski Tour, rozgrywany na Dolnym Śląsku, ze wsparciem naszego sponsora tytularnego, Atom Deweloper. Nikola rozpoczęła z przytupem, poradziła sobie z mocnym składem z toruńskiego „Pacificu” i wygrała dwa z trzech etapów oraz klasyfikację generalną. Lepiej nie mogła rozpocząć jazdy dla naszego zespołu. Jej samej wyścig się podobał, choć wspominała, że ten drugi etap z ciężkim podjazdem pod Przełęcz Woliborską wszedł jej w nogi. Natomiast krótka, kręta, interwałowa trasa trzeciego etapu bardzo jej odpowiadała. Przypominała trochę przełajową, a w tej konkurencji Nikola świetnie sobie radzi. Po południu dorzuciła więc kolejnych 12 sekund przewagi nad rywalkami i spokojnie wygrała cały wyścig. Nie ryzykowała w nim, traktowała go treningowo, ponieważ już za tydzień startuje w szosowych mistrzostwach Europy, gdzie w wyścigu ze startu wspólnego będzie reprezentować swój kraj. Później, już w barwach naszego teamu, pojedzie „Giro Toscana”.  

Malwina Mul | KLKS „Azalia” Brzóza Królewska

Jestem po raz pierwszy na Sowiogórski Tour. W piątek byłam na rekonesansie tras dwóch pierwszych etapów, a czasówkę przejechałam treningowo dopiero dzisiaj, tuż przed startem. Nie są to łatwe trasy, ale odpowiadają mi górskie profile. Cieszyłam się szczególnie na ten drugi etap, bo prowadził tylko pod górę – wjechałam na metę jako druga spośród wszystkich kobiet startujących w tym wyścigu. Największą rywalką w tej etapówce była dla mnie Barbara Cywińska z „Maydaya”, obawiałam się jej dyspozycji. No i na czasówce bardzo dobrze pojechała, pokazała, że jest w formie. Sowiogórski, z jego dwoma pierwszymi etapami, ale też interwałowym trzecim, był dla mnie świetnym testem przed górskimi szosowymi mistrzostwami Polski, które będą moim kolejnym startem.

Filip Gruszczyński | Grupa Kolarska Gliwice 

Nie znałem dwóch pierwszych etapów, widziałem tylko ich profile, a czasówkę przejechałem dziś rano. Lubię góry i takie trasy, nie obawiałem się więc tego wyścigu, choć po uliczkach wokół dzierżoniowskiego rynku jechało się ciężko – było mnóstwo zakrętów, bardzo techniczny etap, więc ta część wyścigu nie poszła po mojej myśli. Niemniej poprzednie były znakomitym przetarciem przed górskimi szosowymi mistrzostwami Polski. Rywalizacja była zacięta, szczególnie „Copernicus” przyjechał w mocnym składzie, ale mimo to zwyciężyłem i bardzo się z tego zwycięstwa dla naszego teamu cieszę.

Ksawery Adaszak | Akademia Kolarska Bonecki Team

Pierwszy raz jestem Sowiogórskim Tour. Bardzo fajny wyścig z ciekawymi i dość ciężkimi trasami, nie brakowało na nich podjazdów, a ja lubię ścigać w górach. Nie byłem na rekonesansie tras, tym bardziej cieszę się, że wygrałem. Rywalizacja była zacięta, moim największym rywalem w tym wyścigu był Mikołaj Langer z WKK.   

WYNIKI ETAPÓW II i III oraz KLASYFIKACJI GENERALNEJ

II etap

start wspólny | 17 km | Dzierżoniów-Przełęcz Woliborska

KOBIETY OPEN

 1. Natalia Krześlak (TKK Pacific-Nestlé Fitness)
 2. Dorota Przęzak (TKK Pacific-Nestlé Fitness)
 3. Alicja Ulatowska (LK UKS Pszczyna)

JUNIORKA

 1. Malwina Mul (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska)
 2. Barbara Cywińska (Medisept Mayday Team)
 3. Nataliia Safroniuk (Ukraina)

JUNIORKA MŁODSZA

 1. Rozalia Dutczak (LKS Trasa Zielona Góra)
 2. Paulina         Lipieta (MLKS Wieluń)
 3. Nadia Hartman (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa)

JUNIOR

 1. Filip Gruszczyński (Grupa Kolarska Gliwice)
 2. Franciszek Kaczorowski (UKS Copernicus Toruń CCC – SMS Toruń)
 3. Franciszek Kocur (UKS Avatar)

JUNIOR MŁODSZY

 1. Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team) 
 2. Mikołaj Langer (Warszawski Klub Kolarski)
 3. Szymon Ilski (UKS TFP Jedynka Kórnik)

MŁODZIK

 1. Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda)
 2. Krzysztof Paziewicz (UKS Kolarz Nadarzyn)
 3. Mateusz Błaszak (UKS TFP Jedynka Kórnik)

KLASYFIKACJA GENERALNA PO II ETAPIE DLA KATEGORII MŁODZIK I JUNIORKA MŁODSZA

MŁODZIK

 1. Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda)
 2. Mateusz Błaszak (UKS TFP Jedynka Kórnik)
 3. Mikołaj Mroczkowski (Stajnia Rowerowa Intercars Team)

JUNIORKA MŁODSZA

 1. Paulina Lipieta (MLKS Wieluń)
 2. Rozalia Dutczak (LKS Trasa Zielona Góra)
 3. Adrianna Byra (Kolarski Klub Sportowy Gostyń)

III etap

ITT | 3 km | Dzierżoniów-Dzierżoniów

KOBIETY OPEN

 1. Nikola Bajgerová (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław)
 2. Dorota Przęzak (TKK Pacific-Nestlé Fitness)
 3. Agata Flis (niezrzeszona)

JUNIORKA

 1. Julia Wudniak (KS Romet Bydgoszcz)
 2. Barbara Cywińska (Medisept Mayday Team)
 3. Kinga Marek (Medisept Mayday Team)

JUNIOR

 1. Franciszek Kocur (UKS Avatar)
 2. Szymon Wiśniewski (UKS Copernicus Toruń CCC – SMS Toruń)
 3. Kajetan Wąsowicz (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa)

JUNIOR MŁODSZY

 1. Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team)
 2. Mikołaj Langer (Warszawski Klub Kolarski)
 3. Szymon Ilski (UKS TFP Jedynka Kórnik)

KLASYFIKACJA GENERALNA

KOBIETY OPEN

 1. Nikola Bajgerová (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław)
 2. Dorota Przęzak (TKK Pacific-Nestlé Fitness)
 3. Alicja Ulatowska (LK UKS Pszczyna)

JUNIORKA

 1. Malwina Mul (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska)
 2. Barbara Cywińska (Medisept Mayday Team)
 3. Nataliia Safroniuk (Ukraina)

JUNIOR

 1. Filip Gruszczyński (Grupa Kolarska Gliwice)
 2. Franciszek Kocur (UKS Avatar)
 3. Franciszek Kaczorowski (UKS Copernicus Toruń CCC – SMS Toruń)

JUNIOR MŁODSZY

 1. Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team)
 2. Mikołaj Langer (Warszawski Klub Kolarski)
 3. Szymon Ilski (UKS TFP Jedynka Kórnik)

Wyniki:

https://www.webscorer.com/rewosport

Autor tekstu: Małgorzata Pawlaczek

Skip to content